Co umí thajská moringa...

Moringa Pure Tea - čaj z listu Moringy olejodárné (100 %)
původ: severní Thajsko, kvalita: celý nebo mletý list
certifikace: TH-BIO-152-THAILAND (Organic Thailand - thajské bio, USDA ORGANIC - bio USA)

Čaj Moringa Pure Tea je bylinný čaj z Moringy olejodárné (lat. Moringa oleifera), jež patří k zajímavým bylinám světa. Moringa umí napojit, nasytit i saturovat nedostatek řady minerálů, vitamínů a jiných rozmanitých živin v lidském těle. Je považována za superpotravinu třetího tisíciletí. Již pouhý jeden gram listu obsahuje 7 x víc vitamínu C než pomeranče, 4 x víc vápníku než mléko, 4 x víc vitamínu A než karotka, 3 x víc draslíku než banány, 3 x víc železa než špenát a 2 x víc bílkovin než mléko!

Moringa má vysoký obsah růstového hormonu zeatinu (ze skupiny cytokinů), jež působí proti stárnutí buněk (významně podporuje jejich funkci a celkovou prosperitu - příjem živin, dělení a růst). Zeatin působí jako silný antioxidant, zabraňuje rozvinutí Alzheimerovy choroby a brání vzniku rakoviny. Obsah zeatinu v jednom gramu listu moringy je až 0,2 mikrogramu, což je cca 1000 x víc než v jiných rostlinách.

P1010210_NepustilTea.cz_thai_moringa_mleta_b_03

List se konzumuje celý - syrový / sušený, spařený... List drcený na prášek lze emulgovat v tekutinách (ve vodě, v džusu, v mléce...) a lze jej přidat do různých pyré... Celý řezaný list se přidává do jídel při vaření i po vaření, používá se jako posyp či přídavek do salátů, můžete jej zapracovat do karbanátků i sladkých dezertů... Z listu připravíme vynikající čaj - jednu vrchovatou čajovou lžičku listu přelijeme zchladlou vodou (80 - 85°C, 500 ml) a luhujeme alespoň 3 minuty (podle chuti i déle). Nálev neobsahuje kofein, lze jej konzumovat kdykoliv (i v noci) a mohou jej pít i děti. Vyluhovaný list sníme nebo přidáme do jogurtu, polévky, rýže, jáhlové kaše, smoothies apod.). Mírně podrcený list lze smíchat se solí (či s rozličnými druhy koření) nebo použít samotný - na ozdobu či posyp různých pomazánek, či "jen na tak" na čerstvý domácí kváskový chléb s máslem, se sádlem, s tvarohem... Nejlepší je list luhovat spolu s různým sušeným (proslazeným) ovocem (brusinky, goji, moruše, švestky, jablka, hrušky apod.)!

P1010181_NepustilTea.cz_thai_moringa_mleta_b_01

Na internetu lze najít:

Zeatin je jedním z cytokinů, růstových rostlinných hormonů. Moringa jej má nejvyšší zjištěný obsah ze všech rostlin. Zeatin působí proti stárnutí jak vnitřně, tak i zevně, a to na pokožku i na vnitřní orgány, zabraňuje rozvinutí Alzheimerovy choroby, působí jako silný antioxidant, a také brání vzniku rakoviny. Kromě toho zeatin zosminásobuje (!) příjem živin buňky, podporuje optimální růst buněk a zdravé dělení buněk, a pomáhá i při menstruačních a menopauzálních potížích.

P1010020_www.MoringaTea_caj_vypij_a_snez_list_b_02

Erwin Bruhns a Hans-Peter Zgraggen píší ve své knize o morinze: „Moringa je jedinou v současné době známou rostlinou, která produkuje v dostatečné míře pro tvoje tělo regenerativně nesmírně důležitý přirozený neurotransmiter zeatin, na kterém záleží, aby se pro nás životně důležité aminokyseliny, vitamíny, oleje, antioxidanty a minerálie dostaly právě tam, kde je skutečně potřebujeme, kde mohou přispět k udržení zdraví, popřípadě pomoci ke zmírnění zdravotního problému.“ Jak prokazují analýzy zabývající se obsahem zeatinu Dr. Lowell J. Fuglieho, v listu moringy je ho až 0,2 mikrogramů na gram hmotnosti, což představuje  cca 1000 násobnou koncentraci v porovnání s jinými rostlinami.

P1010085_www.MoringaTea_caj_vypij_a_snez_list_b_01

Profesor Roitsch z Biocentra  University ve Würzburgu, označuje cytokiny, jako je například zeatin, za „pramen mládí – hormon přírody“. Cytokiny si lze představit jako dirigenty obrovského orchestru, které určují každému typu buněk správný „nástup“ k dělení a dalšímu růstu. Všechno musí zaznít v souladu, takže na živiny obsažené v morinze můžeme pohlížet jako na synergicky spolupůsobící kompozici „symfonii živin“. Zeatin, jak bylo zjištěno ve studiích zpracovaných na Universitě v Aarhusu v Dánsku, je velice účinný při léčbě poškození kůže způsobeném slunečním zářením a obecně se vyskytujících příznaků stárnutí jako jsou vrásky a stařecké skvrny. Aktivována je přirozená produkce kolagenu, takže pleť je podstatně pružnější a pevnější. Zeatin chrání mozek před vznikem bílkovinných usazenin, tzv. amyloidních plaků, a tím tedy před Alzheimerovou chorobou spojenou s následnou demencí. Zeatin rovněž pomáhá chránit před rakovinným onemocněním, když podněcuje buňky k diferenciaci a normalizaci rychlosti jejich růstu.
Moringa podporuje zdravý růst buněk a pomáhá tělu dosáhnout homeostázi, zdravého a rovnovážného stabilního vnitřního prostředí. Zabraňuje překyselení organismu.